Dr. Asif Kurban

Dr.Asif KURBAN İsa oğlu

 

T Ə R C Ü M E Y İ – H A L

 

            KURBAN Asif İsa oğlu, 1975-ci il İyulun 19-da Bakı şeherinde anadan olmuşam, atam Gerbi Azerbaycan, anam ise Borçalı mahalında doğmuşlar. 1976 – 1985 illeri arasında Gürcüstan’nın Borçalı mahalının Aşağı Goşa-Kilse kendinde yaşamışdır. 1985 yılından itibaren tekrar Bakı şeherinde dönmüş ve Nerimanov rayonu 45 nömreli orta mektebde oxumuş ve 1992-ci ilde mezun olmuşdur. Mektebde oxuduğu müdetde Riyaziyyat ve Fizika üzre keçirilen olimpiyatlarda dereceler almıştır. Mektebde oxuduğu müdet erzinde sosoyal olarak faal olmuştur.

 

            1992-ci ilde Türkiye Respublikası İzmir şeherinde yerleşen Dogguz Eylül Üniversitetinin İgdisadiyat Fakültesinin İstehsalın İdareedilmesi bölümüne gebul olmuştur. 1192-1993-ü illerde TÖMER-de Türk dilini öyrenmiştir. 1999-ci ilde mezun olmuş ve eyni üniversitetin Mali-Hukuk bölümünün magistraturasına gebul olmuştur. 2002-cü ilde Maliye-Hugugu üzre mütexessis ( disertasiya mevzusu qısaca “Azerbaycanda tetbig edilen vergi güzeştleri” olmuştur) olarag mezun olmuş ve eyni üniversittin  Maliye bölümünde doktorantura tehsiline başlamıştır. Hal hazırda doktorantura tehsili devam etmektedir ve “Azerbaycanda tetbig olunan maliye politikalarının gelir bölgüsü üzerine tesiri” adlı doktorantura disertasiyasını yazıram.

 

            Əmək fəaliyyətinə 1996-ci ildə Türkiye- Azerbaycan arası serbest ticaret etmekle başlamak olmuştur. 2001-ci ilde öz şirketi olan Tural Ticaret (www.turaltrade.com) ve TURAL Telekominikasyon Dan.İns.Tur.İc ve Dıs Tic.Ltd.Sti. şirketlerini gurmuştur. Şirketimiz beyaz eşya , fındıg ve inşaat sektöründe faaliyet göstermektedir. Şirketimizin mekkezi İzmirdedir. Şirketimiz bezi mammullerin ( fındıg, gazlı fırın) ixracatında derece elde etmişdir. Türkiye Cumhuriyeti Nazirleri elde ettiği müvefegiyetlere göre diplomalar vermişlerdir. RAINFORD adlı öz markası vardır.

 Şirketimiz Azerbaycanlı telebelerin iş tecrübesi toplaması baresinde xususi digget yetirmektedir. Son iki ildir şirketimiz ve işbirliyi etdiyimiz şirket şirketimiz vasıtasıyla her il On Azerbaycanlı telebeye aylıg tegaüd vermektedir.

 

 Dünya Azerbaycanlıları Kongresini İdare Heyeti üzvlüyü ve hal-hazırda  Demokratik Dünya Azerbaycanlıları Kongresini Sedr muavinliyi. İzmirde ermeni işğallerine garşı mitinglerin teşkiline sedrlik etmiş ve xususi ses getiren mitingler geçirilmişdir. Bu barede televizyada çıxışları ve metbuatta yazıları çıxmışdır.  Ermeniler baresinde Tükiyedeki gazet ve jurnallarda yazılarım derc olunmuşdur. 2005-ci ilde İzmirde “Ramil Seferova azad mehkeme” adı altında vetendaşlardan imza toplandı ve Brükselde keçirilen FASE tedbirinde toplanmış imzalar çıxışımdan sonra Avropa Parlamentorlarına verildi.

2009 ilinde 26000 imza toplanma kampanyası aparmış ve imzaları T.C. Cumhurbaşkanına ve BaşBakanına teqdim etmiştir. İmza Türkiye ve Ermenistan serhetlerinin açılmaması için olmuştur.

2012 ilinin Yanvar ayında T.C. Milli Meclis Sedri ile DAK sedr muavini olarak resmi görüş keçirmiştir.

2013 ilinde İzmirde Xocalı Soykırımı tedbirlerinin teşkilatçısı olmuşdur......

Mezun olduğum orta mektebde( Bakı şeheri 45 nolu orta mekteb) oxumuş ve sonra şehid olmuş İlgar İsmayılov adına mükafat tesis etmişdir.

 

    1987 –ci ilde serbest güleş ile  il meşgul olmuştur. Güleş müellimim  Vahid Memmedov olmuşdur. Güleşde Bakı şeheri üzre derecelerimiz olmuşdur. 1992-ci ilden Karate-Do ile meşgul olmaya başadım ve Gara kemer 2. Dan seviyesine yükseldim. Bu müddet erzinde Türkiyedeki yarışlarda birincilikler ve beynelxalg yarışlarda ise Azerbaycan adına derecelerim olmuşdur.

 

 Rusca, Türkcə, İngiliscə bilir. İctimai əlaqələr və təşkilatçılıq işlərinə marağı var.

 

 

 

Düşüncelerim: Her bir Azerbaycan genci vetenim üçün ne ettim ve ne edebilerem düşüncesini daşımalıdır. Xaricde oxuyan gençlere ise daha çox iş düşür, çünkü onlar oxudukları ölkede tek özlerini deyil, eyni zamanda Azerbaycanı da temsil edirler- davranış ve tehslini ona göre devam ettirmelidir ki, kimselerden geri galmasın ve numunevi olsunlar.  Tenbellik kimseye xeyir getirmez:  İnsan işleyebildiği geder işlemelidir ve yoruldum dememelidir: Bir gün garşılığını alır.

Garabağ unudulmamalıdır, Garabağ erazisinde bizim esgerler oluncaya geder ermeniye düşmen gözü ile bakılmalıdır.